MRAMOR Gutter ve Askı Sistemleri

Mramor Kurteş Ltd.Şti. olarak kendi imalatımız olan mobil bitki yetiştirme yatağı (gutter) makinaları ile sera yatırımcısına hizmet vermekteyiz.
Halihazırda üç değişik formda dört makina ile çalışmaktadır. Üreticinin en fazla üretim hacmini yakalayabilmesi için MRAMOR SERA GUTTER'lerin sera içinde uzun boyda tek parça olarak üretilmesi gerekir. Tüm bunların yapılabilmesi için özel boyalı galvaniz rulolar istenilen kesit ölçülerinde hazırlandıktan sonra sera alanına sevk edilir. Sıra MRAMOR GUTTER ve ASKI çekimine geldiğinde makina ile saatte yaklaşık 1000 m gutter çekilir. Gutterler askılı sistemde asılır ya da sehpalı olarak yere döşenir, bağlantıları yapıldığı zaman artık fideler dikime hazırdır.

Askılı Sistem
Asklı sistemde herbir ana makas altında bulunan borulara 10 mm'lik "C" kancası asılır, bu kancalara özel üretim 4 mm kalınlığında radansalı, çelik galvanizli sapanlar asılmaktadır. Bu halatların her biri 500 kg yük kapasitelidir. Halatların ucunda ayar cıvatası bulunmaktadır. Ayar cıvatasına asılan papağan askı 8 mm galvanizli demir üzerine, eloktrostatik boya ile kaplıdır.
İstek üzerine bitki ısıtma borusu, taşıyıcı aparat eklenmektedir.
Sehpalı Sistem
Sehpalar 1,5 mm kalınlığında galvanizden özel tasarımla üretilmir ve 4 mm'de bir yere çakılır. Sehpalar askının mümkün olmadığı seralarda tercih edilir. Maliyet açısından faydası yok denecek kadar azdır.